Technologie w przemyśle metalurgicznym rozwijają się bardzo dynamicznie. Obróbka blach staje się niezbędna w wielu gałęziach przemysłowych. Każde przedsiębiorstwo produkcyjne potrzebuje metalowych konstrukcji oraz części do maszyn, aby móc działać wydajniej. Górny Śląsk od zawsze był kolebką polskiego przemysłu, a wraz z upływającym czasem ciągle powstawały tam nowe fabryki i obecnie także region ten jest przemysłową potęgą. Również firmy z Gliwic stały się znanym producentem wyrobów metalowych. A zatem jakie usługi w tym mieście są dostępne?
Wykonanie konstrukcji stalowych w Opolu, Nysie, Gliwicach, Krapkowicach i okolicach
Wytwarzanie konstrukcji stalowych oraz części maszyn jest jedną z najpotrzebniejszych i najbardziej rozchwytywanych usług dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Ze stali zwykłej oraz żaroodpornej można spawać elementy konstrukcyjne o wadze jednostkowej nawet do 8 ton.
Proces ten wymaga odpowiednich urządzeń oraz pracy wykwalifikowanych specjalistów.
Czym jest konstrukcja stalowa i do czego służy?
Konstrukcja stalowa jest to element konstrukcji obiektu budowlanego o zadaniach nośnych, wykonany ze stali lub taki, którego większe zespoły stanowią elementy stalowe. Mówiąc prościej budowle stalowe mogą mieć cały szkielet ze stali albo zawierać części stalowe.
- Przykładem takich konstrukcji są hale stalowe, które wykorzystuje się jako magazyny, ponieważ takie obiekty świetnie sprawdzają się w przechowywaniu towarów. Tak przygotowane obiekty pozwalają na przechowywanie w bezpiecznych warunkach, ponieważ są to obiekty czyste i suche, dzięki czemu na przechowywanych tam produktach nie gromadzi się pleśń.
- Pomieszczenia hal produkcyjnych dużych fabryk również budowane są z gotowych konstrukcji stalowych. Wielu właścicieli firm decyduje się aranżować obiekty stalowe na miejsca wykonywania prac technicznych przez ludzi i maszyny.
- Popularne jest też stosowanie szkieletów stalowych do budowy pawilonów handlowych lub garaży.
Rodzaje konstrukcji stalowych
Najczęściej we współczesnej inżynierii budowlanej występują trzy rodzaje konstrukcji:
- Konstrukcje stalowe – szkielety prętowe
Buduje się z nich najczęściej wspomniane już duże hale przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych. Są to szkielety prętowe, które później uzupełniane są obudową wykonaną np. z blachy. Oprócz hal, ze szkieletów prętowych powstają też inne budynki, nawet zwykłe domy. Popularne jest stosowanie szkieletów prętowych do budowania konstrukcji dachów, nawet w tradycyjnym budownictwie murowanym. Bloki mieszkalne np. wieżowce o dużej rozpiętości poprzecznej posiadają szkielety wewnętrzne kratowe i ramowe. Również do budowy estakad, które służą np. jako instalacje przemysłowe, taśmociągi, maszty, wieże, używa się konstrukcji kratownicowych i ramowych.
- Konstrukcje stalowe – szkielety prętowo-cięgnowe
Konstrukcje prętowo-cięgnowe stosuje się do budowy mostów wiszących. Są one efektowne i trwałe, ponieważ to wielkie wyzwania architektoniczno-budowlane podejmowane przez profesjonalistów. Szkielety prętowo-cięgnowe to również podstawowe formy wykorzystywane przy konstruowaniu dachów o bardzo dużych rozpiętościach. Pokrywają one często obiekty sportowe czy widowiskowe, które często są częściowo lub całkowicie przeszklone. Dzięki temu takie dachy posiadają dużą wytrzymałość i wspaniałe walory estetyczne.
- Konstrukcje stalowe powierzchniowe
Występują w obiektach, których podstawowym elementem nośnym jest sama powierzchnia budowli. Ze spawanych blach stalowych wykonane są często zbiorniki na płyny np. w rafineriach, oczyszczalniach ścieków, przedsiębiorstwach produkujących płyny spożywcze. Buduje się z nich też studnie i szamba. Nie tylko do konstrukcji budowlanych stosuje się stal, ale również do tworzenia mebli, drzwi przemysłowych czy balustrad.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze stali konstrukcyjnej?
Po pierwsze, ważny jest, gatunek stali, jakiego użyjemy do tworzenia konstrukcji np. stal trudno rdzewiejąca, nierdzewna, stopowa, niestopowa. Przede wszystkim różnią się one składem chemicznym, a nie każda stal nadaje się do budownictwa. Od jakości surowca zależy m.in. jego odporność na wpływy korozji, wysokich czy niskich temperatur lub innych czynników środowiskowych.
Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcji na obciążenie oraz inne warunki eksploatacyjne. Są one nieodłącznie związane z procesem projektowania konstrukcji. Parametry wytrzymałościowe surowca, z jakiego budowla jest wykonana, decydują o jej nośności. Całość konstrukcji zależy od schematu układu statycznego i działającego na niego obciążenia. Wybór stali wiąże się z kwestią przeznaczenia konstrukcji i jakie będą jej warunki eksploatacji. W niskiej temperaturze może dochodzić do kruchego pękania stali, następuje także z powodu dużej koncentracji naprężeń. Główne elementy nie mogą też być zbyt grube, ponieważ konstrukcja może tego nie wytrzymać.Po trzecie, występuje też czynnik ekonomiczny. Istotne są koszty wykonania kształtowników, eksploatacji elementów oraz dostępność materiału na rynku. Na specjalne zamówienie można stworzyć stał o zaawansowanym składzie chemicznym, niestety jest ona droższa od tradycyjnej.